Dziś jest:

Wtorek
28 czerwca 2022

Imieniny obchodzą:
Ireneusz, Józef, Leon, Paweł, Raissa

Do końca roku zostało
187 dni

Sondy

Ile czasu poświęcasz na naukę?
 

LogowanieSzkoła
Wykaz podręczników 2016/2017 PDF Drukuj Email

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW

DLA KLAS 0 – VI

PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 14 W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM

 

na rok szkolny 2016/2017

Kolorem czerwonym są zaznaczone podręczniki płatne, czarnym bezpłatne.

Więcej…
 
Nivea PDF Drukuj Email

Mamy podwórko!!!!
Zgrany Zespół nauczycieli, uczniów, rodziców i absolwentów wywalczył podwórko dla maluchów.
Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy głosowali na naszą lokalizację, nasz trud się opłacił,
w jedności siła :)

Serdecznie pozdrawiam Katarzyna Goworek

 
Baza lokalowa szkoły PDF Drukuj Email

Pawilon edukacji wczesnoszkolnej

Sala gimnastyczna klas I-III

Pawilon klas IV - VI

Blok sportowy

Biblioteka - wypożyczalnia, czytelnia, pracownia multimedialna

Świetlica szkolna

Świetlica środowiskowa z elementami socjoterapii

Sala teatralna

Inne pomieszczenia w szkole

 
Historia szkoły. PDF Drukuj Email

1 września 1991 roku po raz pierwszy zabrzmiał dzwonek w Szkole Podstawowej nr 14 w Ostrowcu Świętokrzyskim na osiedlu Stawki.

Pierwowzór budynków zaprojektował mgr inż. Władysław Cichoń, a wykonawcą została firma budowlana „Budostal” z siedzibą w Ostrowcu. Nadzór budowlany powierzono inż. J. Nowakowi.

Pierwszego dnia nauki roku szkolnego 1991/1992 do dyspozycji uczniów, nauczycieli i dyrekcji oddano dwa pawilony dydaktyczne – A i B. Pierwszy z nich przeznaczony został do dyspozycji uczniów klas młodszych z 8 salami dydaktycznymi na każdej kondygnacji, miejscem na gabinet stomatologiczny i pokój wicedyrektora. W dwupiętrowym budynku B znalazły się pracownie przedmiotowe dla uczniów klas IV – VIII, świetlica, biblioteka, zaplecze kuchenne i sanitarne, pokoje wicedyrektorów. W piwnicach mieściły się dwie małe sale gimnastyczne z przebieralniami przeznaczone na zajęcia wychowania fizycznego klas młodszych.

W pierwszych latach nauka odbywała się na trzy zmiany, lekcje kończyły się o 17.00. Dopiero rok szkolny 1993/1994 rozwiązał nieco ten problem. Oddano bowiem do użytku jednopiętrowy pawilon D. Na parterze znalazły miejsce gabinety dyrektora i wicedyrektora, pokój nauczycielski, sekretariat, księgowość, pięć sal lekcyjnych dla uczniów klas starszych, gabinet lekarski oraz sala do zajęć terapii pedagogicznej. Na pierwszym piętrze znajdowało się siedem sal lekcyjnych, pracownia komputerowa, gabinet pedagoga, zaplecze matematyczne oraz niewielkie pomieszczenie dla Klubu Krótkofalowców. Wymienione pawilony zespalał łącznik, który na długi czas stał się salą, w której odbywały się lekcje muzyki. Mimo powiększenia bazy dydaktycznej, szkoła nadal borykała się z trudnościami. Dyrekcja podjęła decyzję o zagospodarowaniu na potrzeby lekcyjne piwnic pawilonu D. Po adaptacji znalazła tam miejsce pracownia plastyczne, zaplecze muzyczne, sklepik szkolny i sala audiowizualna.

W 1996 roku oddano również do użytku nowoczesną, jedyną w mieście halę sportową z balkonem dla widzów i pełnym zapleczem potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania bloku sportowego.

Pierwszym dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 14 została Barbara Karwowska, magister matematyki. Funkcję objęła w czerwcu 1991 roku i pełniła ją do sierpnia 1996 roku.

dyr. Barbara Karwowska

Jej zastępcami zostali:

dyr. Antoni Maciejko – nauczyciel historii,

dyr. Waldemar Zaczek – polonista,

dyr. Małgorzata Turczyńska – nauczyciel matematyki,

dyr. Grażyna Przysiwek-Jasińska – nauczyciel nauczania początkowego.

1 sierpnia 1996 roku funkcje dyrektora placówki objął Andrzej Maksoń. Liczba nauczycieli zatrudnionych w szkole była różna, zmieniała się w zależności od ilości uczniów. W roku szkolnym 1991/1992, kiedy szkoła zaczęła swoją działalność, zatrudnionych było 90 nauczycieli, zaś cztery lata później – 137. W pierwszym roku działalności nasza placówka zatrudniała 11 pracowników administracji i obsługi, zaś cztery lata później – 37. Sprawy urzędowe prowadziły dwie sekretarki i dwie księgowe.

Szkoła Podstawowa nr 14 była placówką ośmioklasową, do której uczęszczali uczniowie z rozległego obwodu. W pierwszym roku działalności było ich 1593 (58 oddziałów klas I – VI), w roku szkolnym 1995/1996 w 78 oddziałach uczyło się 2163 uczniów klas I -  VIII. Obecnie w murach placówki pobiera naukę 540 uczniów PSP 14 w 24 oddziałach oraz 425 uczniów PG4 w 16 oddziałach(2013 rok).

W 1999 reforma wymusiła podział na Publiczną Szkołę Podstawowa nr 14 i Publiczne Gimnazjum nr 4. W szkole podstawowej w 32 oddziałach uczyło się 844 uczniów. Dyrektorem Czternastki został mgr Waldemar Zaczek.

To on stawił czoło zmianom i zaszczepił w nauczycielach i uczniach entuzjazm do zgłębiania tajników nowego. Niestety, okrutny los sprawił, że w marcu 2001 roku odszedł od nas na zawsze.

Kolejnym dyrektorem szkoły podstawowej została mgr Alicja Pastuszko, której pomagały w roli wicedyrektorów mgr Krystyna Jurys, mgr Małgorzata Turczyńska i mgr Grażyna Przysiwek-Jasińska a po jej odejściu mgr Anna Stojek.

dyr. Alicja Pastuszko

dyr. Anna Stojek

dyr. Krystyna Jurys

Pierwszym dyrektorem Publicznego Gimnazjum nr 4 zostaje mgr Andrzej Maksoń, który sprawował tę funkcję do 2007 roku.

Jego zastępcami byli mgr Grażyna Nowakowska, mgr Adam Nowak i mgr Katarzyna Goworek.

 

W pierwszym roku działalności w gimnazjum pracowało 33 nauczycieli uczących 373 uczniów. W następnych latach liczba ta wahała się od 600 do 900. Obecnie w murach placówki pobiera naukę 425 gimnazjalistów (rok 2013)

Rok szkolny 2007/2008 przynosi zmiany. Obie szkoły – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 i Publiczne Gimnazjum nr 4 wchodzą w skład Zespołu Szkół Publicznych nr 2. Dyrektorem naczelnym zostaje mgr Katarzyna Goworek, jej zastępcami mgr Małgorzata Borowiec – wicedyrektor gimnazjum i mgr Jadwiga Dadia – wicedyrektor szkoły podstawowej. W 2014r. p. Jadwiga Dadia przejmuje funkcję dyrektora PSP nr 1 a jej miejsce zajmuje mgr Jolanta Klauzińska.

dyr. Katarzyna Goworek

dyr. Małgorzata Borowiec

dyr. Jadwiga Dadia

dyr. Jolanta Klauzińska

 

Motto szkoły od zawsze brzmiało: „Pozwalamy każdemu wszechstronnie rozwijać się zgodnie z jego własnym rytmem”. Sprzyjały temu różnorodne działania organizowane na terenie placówki i poza nią. Mogliśmy poszczycić się ogólnopolskimi i międzynarodowymi sukcesami naszych uczniów. W roku 1995 uczniowie szkoły odnieśli swój pierwszy, wielki sukces. Klasa III c zdobyła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie  „W swojej szkole jesteś KIMŚ”. W nagrodę poleciała do Danii zwiedzić Legoland”.

W tym samym roku szkoła gościła w swoich murach Ewę Chotomską i Krzysztofa Marca, którzy dla TVP 1 nagrali audycję „Podróże Tik – Taka – „Majówka na Łysej Górze” wyemitowaną w popularnym programie dziecięcym Tik – Tak. Ekipa TVP 1 towarzyszyła również dzieciom w drodze do Billund i nagrała kolejny program z ich pobytu w Legolandzie.

Oprócz realizacji programu założeń kolejnych reform edukacyjnych w szkole działały liczne organizacje i koła zainteresowań oraz prowadzono innowacje pedagogiczne. Działał Samorząd oraz Samorządzik Uczniowski, szkolne koła LOP, PTTK, PCK, SKS, Szkolne Koło Związku Strzelec, chór „Piccolo”, zespół wokalny „Tutti”, Klub Wiewiórka oraz Ostrowiecki Oddział Origami, zespół tańca współczesnego „Arabska” zespół taneczny „Kaprys” i dziecięcy zespół wokalno - ruchowy oraz flażoletowy „Promyki” a jeszcze wcześniej zespół taneczny„Folks Dance”  oraz taneczny i flażoletowy„Iskierki”.

Strzelcy

zespół Folks Dance

zespół Iskierki

Arabeska

Kaprys

Promyki

Chór Divertimento

Ostrowiecki Oddział Origami

Chór Piccolo

Zespół wokalny Tutti

W latach następnych powstaje klub sportowy „Orlik” skupiający w swych szeregach młodych piłkarzy. Uczniowie biorą udział w akcji PZPN „Łączy nas piłka”. Wyjeżdżają na mecze kadry piłkarskiej, uczestniczą w hangoutach z piłkarzami naszej reprezentacji.

Łączy nas piłka

W marcu 2005 roku nasza szkoła jest gospodarzem spotkania ostrowieckiej młodzieży z olimpijską kadrą pływacką.

Otylka Jędrzejczak i Paweł Korzeniowski

W 2007 roku zdobyliśmy tytuł SUPER SZKOŁY. Nagrodą była pracownia multimedialna.

Wśród społeczności uczniowskiej znalazły się osobowości nietuzinkowe, mogące poszczycić się sukcesami w nauce, wzorowym zachowaniem, szacunkiem i poważaniem wśród rówieśników – Uczniowie Roku. Placówka może poszczycić się wieloma finalistami i laureatami olimpiad przedmiotowych. Wśród nich znaleźli się między innymi Michał Feret i Tomasz Prokop – wielokrotni zwycięzcy konkursów i olimpiad. Chlubę przynoszą naszej szkole Kinga Pastuszka i Aleksandra Czemierys, które wyśpiewały wiele nagród w konkursach krajowych i zagranicznych. Sukcesy recytatorskie na skalę ogólnopolską ma na swoim kącie Natalia Szymańska. Odnosimy sukcesy nie tylko artystyczne i w nauce. W konkursach na najbardziej usportowioną szkołę zawsze zdobywamy czołowe miejsca. O naszych sukcesach sportowych świadczy blisko 400 zdobytych pucharów.

To tu pierwsze piłkarskie kroki stawiali reprezentanci Polski – Paweł Kapsa i Klaudiusz Łatkowski. Sukcesy piłkarskie odnosi też Adrian Frańczak i Rafał Kwapisz. Krajowymi mistrzyniami w pływaniu zostały: Marlena Świderska i Donata Kiljańska. Maciej Brodawka – absolwent naszej szkoły – reprezentuje Polskę w waterpolo. Maciej Bańcer w 2009 roku został Mistrzem Świata w trójboju siłowym w kategorii sub-juniorów. Oliwia Czupryńska zdobywa tytuł mistrzyni Polski, Europy i wicemistrzostwo świata juniorów w bilardzie . Weronika Broś sięga po tytuł wicemistrzyni Polski w fitness w kategorii dziewcząt 10 - 11 lat. W Brnie zdobywa  V miejsce w Mistrzostwach Europy w kategorii 11 - 15 lat.

Od lat  w szkole realizowane są liczne  projekty edukacyjne. Należą do nich: „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”, „Indywidualizacja w procesie nauczania i wychowania uczniów klas I-III”, Innowacyjny program nauczania interdyscyplinarnego z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, informatycznych i technicznych dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych i I-III gimnazjum „Człowiek - najlepsza inwestycja”. W gimnazjum „Feniks”, „Szkoła równych szans”, „Szkoła zarządzająca wiedzą”, „Potrafisz”, E-AKADEMIA.

Nauczyciele tworzą i realizują programy autorskie, organizują konkursy, akademie, apele szkolne, przedstawienia, wystawy, wycieczki tematyczne, wyjazdy na zielone szkoły, akcje charytatywne; przygotowują młodzież do konkursów, podwyższają kwalifikacje poprzez studia podyplomowe, kursy i różnorodne szkolenia, piszą artykuły do czasopism pedagogicznych.

W 2006r. powstaje Stowarzyszenie „CZTERNASTKA”, która w 2009r. uzyskuje status organizacji pożytku publicznego. Praca społeczna nauczycieli zaczyna przynosić dochody, które zgodnie z nadrzędnym celem stowarzyszenia służą wszechstronnemu rozwojowi Zespołu Szkół Publicznych nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Od grudnia 2005 roku funkcjonuje internetowe Centrum Informacji Multimedialnej współfinansowane przez EFS. Pracownia multimedialna wykorzystywana jest zarówno przez uczniów i nauczycieli, jak również przez zespoły klasowe podczas zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych.

Od kilku lat pod opieką naszej placówki w ramach „adopcji serca” znajduje się chłopiec z Kamerunu, Ekange Angosa.

W roku 210 placówka otrzymuje imię. Patronem szkoły zostają Orlęta Lwowskie.

Dwa lata później w murach naszej szkoły ma miejsce uroczysta Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego.

Od początku istnienia ZSP nr 2 uczestniczymy w projekcie Librus – Elektroniczny System Kontroli Frekwencji i Postępów w Nauce. Jesteśmy jedną z nielicznych szkół w Ostrowcu korzystających z dziennika elektronicznego. Dzięki temu rodzice, uczniowie i nauczyciele mają bezpośredni dostęp do informacji o postępach w nauce i frekwencji. Służy on również nawiązywaniu częstej korespondencji między społecznością szkolną. Natomiast od początku 2010 roku nasza placówka wykorzystuje w swojej pracy możliwości zdalnego nauczania, jakie daje Platforma Edukacyjna.

Nasze marzenia o posiadaniu bazy dydaktycznej, w pełni skomputeryzowanych pracowniach przedmiotowych, wyposażonych w pomoce naukowe służące wszechstronnemu rozwojowi ucznia spełniły się. Szkolna biblioteka ze zwykłej wypożyczalni książek z dużą przestronną czytelnią stała się w centrum multimedialnym. Obecnie wszystkie sale wyposażone są w sprzęt multimedialny – komputery, rzutniki, ekrany i tablice interaktywne. Wszędzie dociera Internet. Dzięki mobilnemu zestawowi 20 notebooków zajęcia komputerowe można prowadzić w każdym miejscu szkoły.

 
Grono Pedagogiczne PSP 14 PDF Drukuj Email

 

DYREKTOR ZSP 2 - PUBLICZNA SZKOŁA  PODSTAWOWA NR 14 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. ORLĄT LWOWSKICH

 

 • mgr Katarzyna Goworek

 

WICEDYREKTORZY  SZKOŁY

 

 • mgr Jolanta Klauzińska
 • mgr Adam Nowak

 

PEDAGOG:

 • mgr Elżbieta Orczyk

NAUCZYCIELE KLAS  "0" i I-III  (edukacja wczesnoszkolna)

 • mgr Eliza Adamska
 • mgr Beata Buduła
 • mgr Barbara Czyż
 • mgr Jolanta Bugajska
 • mgr Beata Darnowska
 • mgr Barbara Kędzierska
 • mgr Edyta Kłos
 • mgr Izabella Kolasa
 • mgr Anna Kosiarz
 • mgr Irena Łucka
 • mgr Paulina Małkiewicz
 • mgr Jolanta Niedziela
 • mgr Małgorzata Połetek
 • mgr Urszula Rafałkowska
 • mgr Małgorzata Sadrak
 • mgr Iwona  Sidor
 • mgr Anna  Siporska
 • mgr Bożena Słapek
 • mgr Elżbieta Soja
 • mgr Wioletta Szymańska
 • mgr Jolanta  Wielgus
 • mgr Krystyna  Winczewska

NAUCZYCIELE KLAS IV - VI

Język polski:

 • mgr Ewa Bieńka
 • mgr Małgorzata Guzek
 • mgr Mariola Podlach
 • mgr Renata Skrucha
 • mgr Sławomir Stawiński

Język angielski:

 • mgr Barbara Kosikowska
 • mgr Marzena Kucharczyk
 • mgr Aleksandra Maj
 • mgr Marta Mozal
 • mgr Ilona Suder
 • mgr Agnieszka Witkowska
 • mgr Ewa Gawłowska

Historia:

 • mgr Ewa  Bieńka
 • mgr Małgorzata Urbańska

Muzyka/ plastyka:

 • mgr Justyna Cioch
 • mgr Małgorzata Nowakowska - Mazur
 • mgr Jolanta Wielgus

Matematyka:

 • mgr Anna Górska
 • mgr Anna Podolak
 • mgr Eliza Różycka
 • mgr Krystyna Suska

Przyroda:

 • mgr Grażyna Pastuszka
 • mgr Barbara Zielińska

Wychowanie do życia w rodzinie

 • mgr Dorota Rogozińska

Technika

 • mgr Iwona Abramczyk
 • mgr Andrzej Jeruzal
 • mgr Justyna Cioch

Informatyka:

 • mgr Iwona Abramczyk
 • mgr Eliza Różycka

Wychowanie fizyczne:

 • mgr Sławomir Góra
 • mgr Andrzej Jeruzal
 • mgr Katarzyna Marynowska
 • mgr Cezary Mirski

Religia:

 • mgr Grażyna Gadkowska
 • mgr Bożena Kaptur
 • mgr Mirosława Stępień
 • mgr ks.Wojciech Pelczar

Nauczyciele asystenci:

 • mgr Anna Chamera
 • mgr Arkadiusz Jeruzal

Biblioteka:

 • mgr Renata Łodej

Świetlica szkolna

 • mgr  Edyta Kowalska
 • mgr Jolanta Maj
 • Sylwia Raczyńska
 • mgr Danuta Wójcik
 • mgr Iwona Wojciechowska

Nauczyciele terapeuci

 • mgr Iwona Skalmierska - tyflopedagogika
 • mgr Justyna Grotek - terapia autyzmu, TUS
 • mgr Beata Darnowska - terapia autyzmu
 • mgr Urszula Rafałkowska - terapia autyzmu
 • mgr Marta Sucholewska - logopeda
 • mgr Eliza Adamska - surdopedagogika
 • mgr Krystyna Winczewska - surdopedagogika
 • mgr Anna Siporska - oligofrenopedagogika
 • mgr Beata Buduła - oligofrenopedagogika
 • mgr Barbara Czyż - oligofrenopedagogika
 • mgr Beata Kwiecień - oligofrenopedagogika
 • mgr Urszula Sadrak - integracja sensoryczna

Świetlica środowiskowa

 • mgr Anna Sarna
 
Funkcjonowanie szkoły PDF Drukuj Email

 

DYREKCJA SZKOŁY

Godziny pracy:

Dyrektor – mgr Katarzyna Goworek

 • poniedziałek - piątek    8.30 - 15.00

Wicedyrektor – mgr Jolanta Klauzińska

 • poniedziałek - czwartek   7.00 - 14.00
 • piątek    7.00 - 11.3

Wicedyrektor - mgr Adam Nowak

 • poniedziałek -  piątek    9.00 - 15.30


SEKRETARIAT
Sekretariat czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach:    7.30 - 15.30

Sekretarz szkoły - mgr Agata Brodnicka
Sekretarz szkoły  - mgr Aldona Kaliszewska

 

ŚWIETLICA SZKOLNA
Świetlica szkolna czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach:   6.45 - 16.15

Wychowawcy: mgr Jolanta Maj, mgr Danuta Wójcik, mgr Edyta Kowalska, mgr Iwona Wojciechowska, Sylwia Raczyńska

Do świetlicy przyjmowane są dzieci na podstawie karty zgłoszenia, w pierwszej kolejności uczniowie klas I -III, w tym w szczególności dzieci rodziców pracujących.

 

ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA

Świetlica środowiskowa czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach:   11.30 - 16.30

Wychowawca: mgr Anna Sarna

 

BIBLIOTEKA SZKOLNA, CZYTELNIA, CENTRUM MULTIMEDIALNE

Nauczyciel-bibliotekarz: mgr Renata Łodej

Godziny pracy biblioteki:

 • poniedziałek -  piątek   8.00 - 14.30

 

GABINET PEDAGOGA SZKOLNEGO

Pedagog: mgr Elżbieta Orczyk

Godziny pracy pedagoga:

 • poniedziałek     8.30 - 15.30
 • wtorek - czwartek    8.15 - 13.45
 • piątek     8.15 - 11.15

 

GABINET PROFILAKTYKI ZDROWOTNEJ I POMOCY PRZEDLEKARSKIEJ

Starsza pielęgniarka dyplomowana: Maria  Jankowska

 • Gabinet czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. od    7.30 do 15.00

 

KSIĘGOWOŚĆ

Główny księgowy: mgr Donata Majewska.

Starszy referent: Sylwia Włodarczyk

 

STOŁÓWKA SZKOLNA

Przygotowuje obiady, w cenie 4,00zł.

 • Obiady wydawane są codziennie od   11.30  do 12.30.

 

SKLEPIK

Sklepik szkolny czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach:   7.45 – 15.00

 

ESTETYKA SZKOŁY

O czystość i estetykę w szkole dbają:

 • Maria Cichoń
 • Aneta Baziuk
 • Danuta Kasicka
 • Urszula Kowalska
 • Barbara Myśliwska
 • Lidia Niewiadomska
 • Ewa Połajdowicz
 • Halina Rajkowska
 • Anna Sepiół
 • Małgorzata Sikora
 • Bożena Wąsik
 • Ewa Wójcik
 • Wanda Wójcik
 • Ewa Zaczek

PRACE KONSERWATORSKIE

 • Bogdan Sepiół
 • Mirosław Wójcik