27 października 2020

Frumencjusz, Iwona, Sabina, Wincenty

Tydzień Kultury Języka – również w świetlicy szkolnej! PDF Drukuj Email
niedziela, 02 kwietnia 2017 09:07

W dniach 13-18.03. 2017 roku obchodziliśmy w PSP 14  XXV  Tydzień Kultury Języka – tym razem pod hasłem – „Kto czyta, błądzi mądrze i z refleksją”. Świetlica szkolna również podjęła działania związane z tymi obchodami. Zajęcia tematyczne zostały przeprowadzone 15 i 16 marca i składały się z dwóch etapów. Pierwszy dotyczył wykonywania przez uczniów klasy III ćwiczeń ortograficzno – językowych, które miały na celu głównie utrwalanie zasad ortograficznych. Dzieci uzupełniały luki, w które musiały wstawić odpowiednie wyrazy z: ó, u, rz, ż tak, aby powstał spójny tekst. Ćwiczenia te wymagały od uczniów właściwej koncentracji i stosownych wiadomości ortograficznych. Z kolei w drugim etapie uczniowie czytali bajkę pt.: „Jaś i Małgosia”, którą później wspólnie opowiadali. Dzieci trenowały w ten sposób nie tylko umiejętność płynnego czytania, ale także jakże ważną umiejętność czytania tekstu ze zrozumieniem.
Wiemy, jak ważne jest uwrażliwianie młodego pokolenia na piękno i kulturę języka. Dlatego w porozumieniu z nauczycielami bloku przedmiotów humanistycznych postanowiłyśmy zaplanować zajęcia, które swoją treścią i wymową wpiszą się w cykl projektów związanych z Tygodniem Kultury Języka w naszej szkole. Mamy nadzieję, że takie przedsięwzięcia wzbudzą w uczniach właściwą postawę wobec języka i kultury narodowej.

Edyta Kowalska
Jolanta Maj