Z wizytą u Strażaków. PDF Drukuj Email
niedziela, 02 kwietnia 2017 09:02

W ostatnim czasie III a uczestniczyła w wycieczce do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim pod opieką p.Beaty Darnowskiej i p.Anny Kosiarz.
Uczniowie zwiedzili budynek Państwowej Straży Pożarnej, zapoznali się ze sprzętem jakim dysponują strażacy w swojej codziennej pracy i wysłuchali prelekcji na temat zawodu strażaka. Dowiedzieli się, że zawód strażaka zalicza się do zawodów o wysokim stopniu ryzyka.
Kojarzony jest on zazwyczaj z gaszeniem pożarów i chociaż stanowią one jeden z elementów codziennej pracy to, obok udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych, do zajęć strażaków należy także działalność ratownicza, likwidowanie wszelkich zagrożeń o charakterze chemicznym, radiologicznym, ewakuacja ludności z zagrożonego terenu, likwidacja zagrożenia wodnego i drogowego.
Praca strażaka jest ciężką pracą fizyczną, wykonywaną bardzo często w trudnych warunkach atmosferycznych i trudno dostępnych miejscach, dlatego kandydaci do tego zawodu muszą wykazywać się doskonałym stanem zdrowia, kondycją fizyczną i siłą. Oczywiście od strażaka wymagana jest odwaga, chęć niesienia pomocy poszkodowanym i gotowość do narażania własnego zdrowia i życia w razie konieczności. Specyfika pracy wymaga umiejętności pracy w grupie, współdziałania i umiejętności podporządkowania się rozkazom przełożonych.
Wszystkie te cechy, którymi odznaczają się strażacy zrobiły duże wrażenie na uczniach. Być może w przyszłości ktoś z nich zostanie strażakiem, by ratować życie innych ludzi.