17 maja 2022

Bruno, Sławomir, Weronika, Wiktor, Wiktoriusz

Opatowskie słodkości. PDF Drukuj Email

6 października 2016 r.  uczniowie klasy II a  z  paniami U. Rafałkowską i E.Kłos oraz  klasy II f  z paniami B.Budułą i D.Rogozińską odwiedziły Opatów.  W czasie zajęć  w  Krówkarence - kawiarni należącej do Opatowskiej Fabryki Krówek,  dzieci obejrzały  film o produkcji krówek, z którego dowiedziały się dużo ciekawych rzeczy na temat sposobu powstawania krówek  a mianowicie, że jest to ręczna produkcja, a  wyrób produkowany jest z naturalnych produktów: mleka w proszku, cukru, syropu ziemniaczanego, tłuszczu roślinnego. Następnie w ramach warsztatów same zawijały swoje cukierki w okazjonalne  etykietki i tak przygotowane  krówki dzieci zapakowały do specjalnych kuferków, które mogły zabrać do domu.

W fabryce krówek dzieci bezpośrednio obserwowały  proces powstawania cukierków . Dowiedziały się też, że jedna kobieta przez 8 godzin pracy jest w stanie zapakować 100 kg krówek dziennie, czyli mniej więcej 6000 sztuk. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej.  Wędrując  szlakiem krętych korytarzy (dawnych piwnic kupieckich) położonych na różnych poziomach, dzieci poznały historię Opatowa oraz legendę  związaną z duchem Białej Damy. Z wycieczki wszyscy wrócili zadowoleni i w słodkich humorach.