Uczniowie klasy 1e i nietypowy teatr Kamishibai PDF Drukuj Email
niedziela, 12 czerwca 2016 21:04

1 czerwca 2016 r. uczniowie klasy 1e z wychowawczynią p. Jolantą Wielgus odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną. Celem były warsztaty i poznanie nietypowego teatru Kamishibai, czyli teatru z papieru. O teatrze i jego historii, sięgającą starej japońskiej tradycji wędrownych bajarzy opowiadała dzieciom pani Justyna Polanowska. Teatrzyk Kamishibai - to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków - ilustracji wykonanych na kartonowych planszach wsuwanych do małego drewnianego parawanu nazywanego butai. Kamishibai można porównać do teatru marionetkowego, w którym miejsce marionetek zajmują ilustracje. Jest też tam miejsce na własną twórczość teatralną i plastyczną. Dzieciom bardzo podobała się „Bajka o gąsienicy, która zamieniła się w motyla i o tym dlaczego ptaki wiją gniazda” oraz taka forma spotkania z książką. Pięknie odpowiadały na pytania i wymyślały inscenizacje swoich opowieści. Wspaniale bawiły się podczas warsztatów plastycznych tworząc w grupach kije Aborygenów. Poznały także zaplecze biblioteki i jej księgozbiory. Na pożegnanie każde dziecko dostało od pani bibliotekarki książkę. W drodze powrotnej czekała na dzieci jeszcze jedna niespodzianka – pizza, którą zaserwowały mamy uczestniczące w wycieczce – p. Iwona Szwed, Anna Mazur  i Anita Domagalska. Serdecznie dziękujemy.