Uczniowie 1b i 1e zwiedzają Opatów i Sandomierz PDF Drukuj Email

18 maja 2016 r. na wspólną wycieczkę do Opatowa i Sandomierza udała się klasa 1b z wychowawczynią p. Elizą Adamską i klasa 1e z wychowawczynią p. Jolantą Wielgus oraz nauczycielką wychowania fizycznego p. Katarzyną Marynowską.  W Opatowie dzieci odwiedziły zakład produkujący krówki, poznały etapy powstawania cukierków. Podczas zwiedzania dowiedziały się dużo ciekawych rzeczy na temat produkcji tych słodkości np., że jest to ręczna produkcja, wyrób produkowany jest z naturalnych produktów: mleka w proszku, cukru, syropu ziemniaczanego, tłuszczu roślinnego. Krówka opatowska ma lekko ciągliwą konsystencje, przechodzącą w delikatną kruchość, a w środku charakterystyczną łezkę. Następnie dzieci w ramach warsztatów w „Krówkokawiarence” – kawiarni należącej do fabryki krówek, samodzielnie zawijały cukierki w etykietki i tak przygotowane  krówki pakowały do specjalnych kuferków, które mogły zabrać do domu. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie podziemi. Wędrując 400 metrowym szlakiem krętych korytarzy dzieci mogły poznać historię Opatowa i jego mieszkańców. Największą atrakcją był duch Białej Damy. Wizytę w Sandomierzu dzieci rozpoczęły od wykwintnego obiadu w restauracji, w celu nabrania sił na podbój miasta, uczyły się dobrych manier przy stole. Następnym punktem programu wycieczki była przejażdżka statkiem po Wiśle i możliwość podziwiania pięknych widoków. Pamiątka w postaci przybitej przez kapitana statku pieczątki jeszcze przez wiele dni przypominała wszystkim o rejsie. Kolejnym etapem wędrówki i ciekawym miejscem w podziemiach była Zbrojownia Rycerska. Dzieci przymierzały tu zbroje, brały do ręki miecze. Miały okazję spotkać średniowiecznego rycerza, który z zapałem i w pełni humoru przedstawił "wspaniałe" życie księżniczek i rycerzy. Dzieci usłyszały ciekawostki na temat różnych rodzajów broni, zbroi, jak również szczegóły mody średniowiecznej. Po wyjściu z podziemi wszyscy udali się na Rynek. Podziwiali piękne renesansowe kamieniczki, ratusz, kupowali pamiątki. Wiele wrażeń przysporzyło wycieczkowiczom przejście przez Ucho Igielne oraz malowniczy wąwóz Królowej Jadwigi. Z wycieczki wszyscy wrócili zadowoleni i w słodkich humorach. Dzieci przekonały się, że nie trzeba wyjeżdżać daleko, żeby poznać niezwykłe atrakcje naszego kraju i regionu.