XXIV Tydzień Kultury Języka PDF Drukuj Email

W dniach 7 – 12 marca  trwały obchody XXIV Tygodnia Kultury Języka. W tym roku przebiegał on pod hasłem Szkoła otwarta na kulturę i czytelnictwo. Upłynął on pod znakiem ciekawych imprez polonistycznych. Nauczyciele języka polskiego przeprowadzili lekcje poświęcone zagadnieniom językowym oraz konkursy językowo-literackie cieszące się dużym zainteresowaniem  uczniów.
Niezwykłym wyzwaniem okazała się ortograficzna corrida, czyli walka z ortobykami. Trudno było je poskromić, ale niektórym uczestnikom konkursu to się udało.

Oto   Mistrzowie Ortografii 2016:
w kategorii klas czwartych – Aleksandra Czekaj (4d)
w kategorii klas piątych – Gabriel Mirski (5c)
w kategorii klas szóstych – Oliwia Koziarz (6c)
Jury przyznało również tytuły Wicemistrzów, które otrzymali:
w kategorii klas czwartych – Adrian Pożoga (4c)
w kategorii klas piątych – Wiktoria Sadowska (5b)
w kategorii klas szóstych – Joanna Brodnicka (6a)
Uczniowie klas czwartych przystąpili do konkursu „Językowy łamacz głowy”. Poszczególne klasy były reprezentowane przez trzyosobowe zespoły. Z językowymi pułapkami najlepiej poradzili sobie przedstawiciele klasy 4c w składzie: Joanna Strąpoć, Kamil Łukaszewski i Dawid Zybura. Na drugim miejscu znalazła się drużyna klasy 4a –  Maja Kowalska, Julia Mazur, Tomasz Kozieł. Trzecie miejsce zajęli uczniowie klasy 4b – Sandra Ćwik,  Rafał Gruszka, Franciszek Sieradzki.
Okazją do współzawodnictwa dla piątoklasistów był konkurs językowo-literacki „Przez zabawę nauka”. Tu również klasy reprezentowały trzyosobowe składy. Na pierwszym miejscu uplasowała się drużyna dziewcząt z klasy 5b –Aleksandra Duda, Wiktoria Sadowska, Aleksandra Podgajna. Drugie miejsce wywalczyli uczniowie z klasy 5c – Jakub Marynowski, Sandra Serek, Konrad Kowalski. Trzecie miejsce przypadło klasie 5a, którą reprezentowali Julia Falfus, Kamil Mirecki i Piotr Słapek.
Przeprowadzone konkursy były okazją do  pogłębienia znajomości  języka ojczystego oraz  polskiej literatury,  dostarczyły uczniom wielu emocji, a przy tym były świetną zabawą i językową przygodą!
Mariola Podlach, Renata Skrucha, Ewa Bieńka, Małgorzata Guzek