Recepta na sukces PDF Drukuj Email

30 kwietnia, szczęśliwie dla Ostrowca Świętokrzyskiego zakończył się I etap konkursu „Podwórko Nivea”. Miasto znalazło się w grupie 20 lokalizacji z całej Polski, gdzie wkrótce  powstanie rodzinny plac zabaw ufundowany przez znanego producenta kosmetyków. Znajdować się on będzie na terenie Zespołu Szkół Publicznych nr 2, na osiedlu Stawki, które było inicjatorem całego przedsięwzięcia. Akcja rozpoczęła się w pierwszych dniach kwietnia i trwała do końca miesiąca. Początek nie napawał optymizmem bo lokalizacja ”os. Stawki” zajmowała odległe 146 miejsce. Trzeba było coś z tym zrobić. Na specjalnej radzie pedagogicznej cały zespół  nauczycieli pod kierunkiem dyrektor szkoły p. Katarzyny Goworek oraz wicedyrektorek p. Małgorzaty Borowiec i p. Jolanty Klauzińskiej opracował strategię działania. Rozpoczęła się akcja informacyjna. Pod opieką nauczycieli, uczniowie podstawówki i gimnazjum ruszyli z ulotkami przed duże markety. Na szybach klatek schodowych pojawiły się plakaty. W rankingu zanotowano wtedy pierwszy duży skok ostrowieckiej lokalizacji.

Na zajęciach komputerowych, zgodnie z programem nauczania, wszyscy uczniowie założyli skrzynki e - mailowe. Rozpoczęło się regularne głosowanie. Każdego dnia klikali uczniowie podstawówki i uczniowie gimnazjum, nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły. W domu robili to samo rodzice, dziadkowie, ciocie, wujkowie i sąsiedzi. Informacje zachęcające do głosowania ukazały się na wszystkich możliwych portalach społecznościowych. Aktywnie włączyły się media. Lokalna Telewizja „Krzemionki” wyemitowała nieodpłatnie spot reklamowy, Gazeta Ostrowiecka również podgrzewała  atmosferę i wspierała działania placówki. Bezpośrednie wejście na stronę „podwórka” zamieściła na swojej stronie startowej Spółdzielnia Mieszkaniowa „Krzemionki” oraz sąsiadująca ze szkołą parafia Św. Jadwigi.  Mobilizacja zataczała coraz większe kręgi i ostrowiecka lokalizacja dotarła nawet do drugiego miejsca.  Najtrudniejsze zadanie było jednak przed szkołą. Ostatni tydzień kwietnia zmobilizował pozostałe placówki i różnice w punktacji pierwszych dwudziestu lokalizacji zaczęły gwałtownie maleć. Stawki, po raz pierwszy od dłuższego czasu odnotowały spadek w rankingu.  Mimo toczącej się wciąż kampanii informacyjnej szkoła znalazła się w drugiej dziesiątce. To jednak nie zniechęciło a wręcz przeciwnie, zmobilizowało wszystkich zainteresowanych Ostrowczan. Zgodnie z regulaminem, w konkursie „Nivea”, ze szkoły, która jest miejscem publicznym można oddać nieograniczoną ilość głosów, z prywatnych urządzeń tylko 10. Informacja o tym obiegła wszystkie portale społecznościowe i dziennik elektroniczny. Dyrekcja zdecydowała więc, że w ostatnim dniu głosowania szkoła będzie czynna do godziny 24.00 Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania. Gdy tylko uczniowie opuścili ławki, zaraz ich miejsca zajęli rodzice. Zespół Szkół Publicznych nr 2 uchodzi za placówkę, która posiada największą ilość komputerów w Ostrowcu. 30 kwietnia okazało się jednak, że i tych brakowało. Do ostatnich minut głosowania zajęte były wszystkie. W późniejszych godzinach, gdy rodzice z małymi dziećmi opuścili szkołę, pojawiła się młodzież gimnazjalna, absolwenci, pozostali rodzice a nawet goście, którzy przyjechali do miasta na okoliczność majowego weekendu. Przyszli z własnymi laptopami, tabletami. „Trafić nie było trudno, bo szkoła była najlepiej oświetlonym punktem w mieście” – tak stwierdził gość z Warszawy.

Zadanie, którego podjęli się nauczyciele nie okazało się łatwe, jednak ogromna determinacja i zaangażowanie całej społeczności uczniowskiej, rodziców, rodzin, absolwentów, mieszkańców osiedla, sympatyków, przyjaciół szkoły oraz ostrowieckich mediów sprawiło, że podwórko zostało wyklinane. Jak się okazało, solidarność w działaniu to najlepsza recepta na sukces. Wkrótce rodzinny plac zabaw pojawi się na terenie szkoły, obok innych, atrakcyjnych obiektów sportowych. Będzie ogólnodostępny dla wszystkich małych mieszkańców miasta oraz ich rodziców.
Dyrekcja i grono pedagogiczne Zespołu Szkół Publicznych nr2 na os. Stawki serdecznie dziękuje wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zwycięstwa.

Anna Siporska