1 lipca 2022

Aaron, Bogusław, Halina, Klarysa, Marian

Julia Niedbała „oszlifowanym diamentem”Czternastki PDF Drukuj Email

Dziecko to diament. Pomagamy go oszlifować i zamienić w prawdziwy klejnot -  mówi dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 im. Orląt Lwowskich w Ostrowcu Świętokrzyskim Katarzyna Goworek. Każdy z naszych uczniów traktowany jest szczególnie i wyjątkowo, wszyscy są dla nas ważni.  Niektórzy mają określone talenty w jakimś kierunku lub wykazują niezwykłe zdolności w wielu dziedzinach. Jak niesamowite są możliwości dzieci i jak ogromną satysfakcję odnaleźć można w pracy z nimi, przekonać mogli się nauczyciele Czternastki, którzy uczą szóstoklasistkę - Julię Niedbałę.

Talenty Julii ujawniły się bardzo wcześnie. Od najmłodszych lat szkolnych świetnie się uczyła, wyróżniała, angażowała w różne przedsięwzięcia. Nigdy nie spoczywała na laurach. Każdy, choćby najmniejszy sukces mobilizował ją do dalszej, wytężonej pracy. Tak jest do dzisiaj.
Bardzo ambitna, oczytana, taktowna i skromna – to pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą na myśl wychowawczyni, Ewie Bieńce zapytanej o Julię. Cechuje ją nieprzeciętna inteligencja, dokładność i dociekliwość w poznawaniu świata. Julka to dziewczynka o niezależnych poglądach, która zawsze ma własne zdanie. Nigdy nie szczędzi wysiłków, aby znaleźć odpowiedzi  na wszelkie, nawet najtrudniejsze pytania. Nauka nie sprawia jej żadnych problemów, lubi się uczyć. Piętą Achillesa, jak sama przyznaje, jest dla niej jedynie komputer. Julka osiąga celujące wyniki w nauce. Jest koleżeńska i życzliwa, co zjednuje jej sympatię rówieśników i nauczycieli. W parze z tymi zaletami idą nienaganne maniery i wysoka kultura osobista, które przyniosły jej laur Dżentelmena Czternastki 2012.
Mimo licznych obowiązków szkolnych dziewczynka znajduje czas na czytanie książek, zwłaszcza literatury obyczajowej i młodzieżowej oraz zajęcia  w Grupie Wokalnej Astra prowadzonej przy Miejskim Centrum Kultury przez wicedyrektora szkoły Jadwigę Dadię.
Julia od czwartej klasy przejawiała zainteresowania humanistyczne. Dużo czytała, pisała piękne opowiadania, a język polski i historia nie miały przed nią tajemnic. Samokształcenie oraz praca pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego i historii,         Ewy Bieńki zaowocowały sukcesami odnoszonymi na szczeblu szkolnym. Uczennica zdobywała pierwsze miejsca w konkursach ortograficznych, językowych i czytelniczych. Plasowała się również w ścisłej czołówce konkursów wyższych szczebli: Międzyszkolnym Konkursie Mitologicznym Co słychać na Olimpie?czy powiatowym konkursie wiedzy o życiu, twórczości i działalności Janusz Korczaka.
Jednak szczególne miejsce w sercu Julii zajmuje królowa nauk – matematyka i nauki przyrodnicze. Dziewczynka kocha przyrodę, zwierzęta (zwłaszcza psy), dba o środowisko naturalne. Rozwiązuje zadania matematyczne, których stopień trudności przyprawia rówieśników o zawrót głowy. Pilnie uczestniczy w zajęciach koła przyrodniczego i matematycznego. Wrodzone zdolności i sumienna, wielomiesięczna praca pod kierunkiem nauczycielek matematyki - Anny Podolak i przyrody – Grażyny Pastuszki, uwieńczona została sukcesem. Julia Niedbała została tegoroczną finalistką Wojewódzkiego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego. W drugim – powiatowym etapie zajęła pierwsze miejsce wśród  310 uczestników tego konkursu. Zdobyła 55 na 60 możliwych punktów i znalazła się w gronie 91 uczniów zakwalifikowanych do trzeciego etapu.
To jednak nie koniec naukowych zmagań. Nierozstrzygnięte pozostają inne wieloetapowe konkursy matematyczno – przyrodnicze, w których Julia jest liderką, a w nadchodzących miesiącach ostrowieckie placówki przygotowały różnorodna ofertę konkursową, w której Julia na pewno znajdzie coś interesującego. Czy podejmie kolejne wyzwania i znajdzie się wśród laureatów? Gorąco jej tego życzymy.